Αύριο η απονομή των Λογοτεχνικών Βραβείων της Ε.Λ.Β.Ε. στον πολυχώρο Μαλλιάρης-Παιδεία «Ανατόλια»

Αύριο η απονομή των Λογοτεχνικών Βραβείων της Ε.Λ.Β.Ε. στον πολυχώρο Μαλλιάρης-Παιδεία «Ανατόλια»

Τα βραβεία του 15ου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού ποίησης- διηγήματος – δοκιμίου που διεξήγαγε η Ένωση Λογοτεχνών Βορείου Ελλάδος (Ε.Λ.Β.Ε.), με την ευκαιρία συμπλήρωσης 38 χρόνων πολιτιστικής δράσης της Ένωσης στον Βορειοελλαδικό χώρο, κυρίως στη Θεσσαλονίκη,θα απονεμηθούν σε ειδική εκδήλωση που θα γίνει αύριο Σάββατο 23 Φεβρουαρίου 2019, ώρα 11.30 π.μ. στον πολυχώρο Μαλλιάρης-Παιδεία «Ανατόλια» (Δ.Γούναρη 39, Καμάρα).

Κύρια Ομιλήτρια θα είναι η κ. Γεωργία Γοργώ Αλεξίου, πρόεδρος της Ε.Λ.Β.Ε., ποιήτρια, συγγραφέας.

Η εκδήλωση διοργανώνεται από την Ένωση Λογοτεχνών Βορείου Ελλάδος (Ε.Λ.Β.Ε.)

Είσοδος Ελεύθερη

Τα βραβεία είναι:

ΒΡΑΒΕΙΑ ΠΟΙΗΣΗΣ

1ο Βραβείο: Γεώργιος Μπουκέας, με το ψευδώνυμο Γαλιλαίος Κάντ.

2ο Βραβείο: Ελένη Χριστοφοράτου, με το ψευδώνυμο Φαέθων.

3ο Βραβείο:  ισοψήφησαν,

 α) Ντόρα Παπαγεωργίου, με το ψευδώνυμο Παντελής Πορφυρίου

                       β) Γεώργιος Αγγελάκης, με το ψευδώνυμο Ριανός.

 

ΕΠΑΙΝΟΙ

1ος Έπαινος: Γιάννης Γερογιάννης, με το ψευδώνυμο Αλέξανδρος.

2ος Έπαινος: ισοψήφησαν

                        α) Μπάμπης Τσέλος, με το ψευδώνυμο Βραχινός.

                        β) Αγλαΐα Κωσταντέλη, με το ψευδώνυμο Μυρσίνη.

                        γ) Μελπομένη Καραγιαννίδου, με το ψευδώνυμο Δανάη.

3ος Έπαινος: ισοψήφησαν

                         α) Παναγιώτης Καμπούρας, με το ψευδώνυμο Αμάραντος.

                         β) Στέλλα Πετρίδου, με το ψευδώνυμο Ελπίδα.

                         γ) Ευδοκία Ζορπίδου, με το ψευδώνυμο Αρήτη.

4ος Έπαινος: ισοψήφησαν

                        α) Σοφία Ποτάρη, με το ψευδώνυμο Αρέθουσα.

                        β) Αντώνιος Ευθυμίου, με το ψευδώνυμο Φιλίστωρ.

                        γ) Μελίνα Τριανταφυλίδου, με το ψευδώνυμο Αλκυονίδα.

 

ΒΡΑΒΕΙΑ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ

1ο Βραβείο: Αριστέα Βραζιώτη, με το ψευδώνυμο Aλέα.

2o Βραβείο: Αθανάσιος Γάκης, με το ψευδώνυμο Δημητρίου.

3ο Βραβείο: Δαμιανή Κουμενή, με το ψευδώνυμο Πολύμνια.

 

ΕΠΑΙΝΟΙ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ

1ος Έπαινος: ισοψήφησαν

                      α)Κωνσταντίνος Καλεμκερίδης, με το ψευδώνυμο Κων/ος Σακελαρίου.

                      β): Χαρίκλεια Ρίζου, με το ψευδώνυμο Μαριλία.

2ος Έπαινος: Δήμητρα Σιδηροπούλου, με το ψευδώνυμο Αχτίδα.

 

ΕΙΔΙΚΟΣ ΕΠΑΙΝΟΣ

Νανά Παπαΐωάννου, με το ψευδώνυμο Αντίχαρις.