Σε ζεστή ατμόσφαιρα …παρά τη χιονόπτωση, έγινε η απονομή των βραβείων του 15ου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού της Ε.Λ.Β.Ε. στον πολυχώρο Μαλλιάρης-Παιδεία «Ανατόλια»

Σε ζεστή ατμόσφαιρα …παρά τη χιονόπτωση, έγινε η απονομή των βραβείων του 15ου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού της Ε.Λ.Β.Ε. στον πολυχώρο Μαλλιάρης-Παιδεία «Ανατόλια»

Μεγάλη ήταν η προσέλευση λογοτεχνών, συγγραφέων και αναγνωστών στην ειδική εκδήλωση που έγινε σήμερα το μεσημέρι (Σάββατο 23/2) στον πολυχώρο Μαλλιάρης-Παιδεία «Ανατόλια» (Δ.Γούναρη 39, Καμάρα) για την απονομή των βραβείων του 15ου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού ποίησης- διηγήματος – δοκιμίου που διεξήγαγε η Ένωση Λογοτεχνών Βορείου Ελλάδος (Ε.Λ.Β.Ε.). Ταυτόχρονα, έγινε η παρουσίαση που βιβλίου που εκδόθηκε με τα έργα των διαγωνιζομένων.

Παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες, δημιουργήθηκε μια ζεστή ποιητική ατμόσφαιρα στην κατάμεστη αίθουσα του «Ανατόλια», καθώς οι διακριθέντες του διαγωνισμού ποίησης απήγγειλαν τα ποιήματα τους, καταχειροκροτούμενοι από το κοινό.

Κύρια ομιλήτρια ήταν η κ. Γεωργία Γοργώ Αλεξίου (τρίτη από αριστερά στο πάνελ), πρόεδρος της Ε.Λ.Β.Ε., ποιήτρια, συγγραφέας, η οποία, εκτός των άλλων, αναφέρθηκε στην συμπλήρωση 39 χρόνων πολιτιστικής δράσης της Ένωσης στον Βορειοελλαδικό χώρο, κυρίως στη Θεσσαλονίκη.

 

Το  θέμα του Διαγωνισμού ήταν ένα απάνθισμα στίχων από τον «ΔΩΔΕΚΑΛΟΓΟ ΤΟΥ ΓΥΦΤΟΥ» ΛΟΓΟΣ Η΄ ΠΡΟΦΗΤΙΚΟΣ του Κωστή Παλαμά.

«Μες  στις παινεμένες χώρες, Χώρα

παινεμένη, γέρνεις· εσένα ήταν ο δρόμος

σε βοριά κι ανατολή, νοτιά και δύση,

σαν τον δρόμο του ήλιου».

Η εκδήλωση διοργανώθηκε από την Ένωση Λογοτεχνών Βορείου Ελλάδος (Ε.Λ.Β.Ε.)

 

 

Ο κ. Στέφανος Γωγάκος, χημικός, ζυθοποιός, υποψήφιος δημοτικός σύμβουλος με την παράταξη του Νίκου Ταχιάου (αριστερά) απονέμει το πρώτο βραβείο ποίησης στον κ. Γεώργιο Μπουκέα (δεξιά).

 

Ο κ. Βασίλης Μωυσίδης, υποψήφιος δήμαρχος Θεσσαλονίκης (αριστερά) απονέμει το τρίτο βραβείο ποίησης στον εκπρόσωπο (ανιψιό) του κ. Γεωργίου Αγγελάκη, ηθοποιό Λευτέρη Αγγελάκη.

 

 

Τα βραβεία που απονεμήθηκαν:

ΒΡΑΒΕΙΑ ΠΟΙΗΣΗΣ

1ο Βραβείο: Γεώργιος Μπουκέας, με το ψευδώνυμο Γαλιλαίος Κάντ.

2ο Βραβείο: Ελένη Χριστοφοράτου, με το ψευδώνυμο Φαέθων.

3ο Βραβείο:  ισοψήφησαν,

 α) Ντόρα Παπαγεωργίου, με το ψευδώνυμο Παντελής Πορφυρίου

                       β) Γεώργιος Αγγελάκης, με το ψευδώνυμο Ριανός.

 

ΕΠΑΙΝΟΙ

1ος Έπαινος: Γιάννης Γερογιάννης, με το ψευδώνυμο Αλέξανδρος.

2ος Έπαινος: ισοψήφησαν

                        α) Μπάμπης Τσέλος, με το ψευδώνυμο Βραχινός.

                        β) Αγλαΐα Κωσταντέλη, με το ψευδώνυμο Μυρσίνη.

                        γ) Μελπομένη Καραγιαννίδου, με το ψευδώνυμο Δανάη.

3ος Έπαινος: ισοψήφησαν

                         α) Παναγιώτης Καμπούρας, με το ψευδώνυμο Αμάραντος.

                         β) Στέλλα Πετρίδου, με το ψευδώνυμο Ελπίδα.

                         γ) Ευδοκία Ζορπίδου, με το ψευδώνυμο Αρήτη.

4ος Έπαινος: ισοψήφησαν

                        α) Σοφία Ποτάρη, με το ψευδώνυμο Αρέθουσα.

                        β) Αντώνιος Ευθυμίου, με το ψευδώνυμο Φιλίστωρ.

                        γ) Μελίνα Τριανταφυλίδου, με το ψευδώνυμο Αλκυονίδα.

 

ΒΡΑΒΕΙΑ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ

1ο Βραβείο: Αριστέα Βραζιώτη, με το ψευδώνυμο Aλέα.

2o Βραβείο: Αθανάσιος Γάκης, με το ψευδώνυμο Δημητρίου.

3ο Βραβείο: Δαμιανή Κουμενή, με το ψευδώνυμο Πολύμνια.

 

ΕΠΑΙΝΟΙ ΔΙΗΓΗΜΑΤΟΣ

1ος Έπαινος: ισοψήφησαν

                      α)Κωνσταντίνος Καλεμκερίδης, με το ψευδώνυμο Κων/ος Σακελαρίου.

                      β): Χαρίκλεια Ρίζου, με το ψευδώνυμο Μαριλία.

2ος Έπαινος: Δήμητρα Σιδηροπούλου, με το ψευδώνυμο Αχτίδα.

 

ΕΙΔΙΚΟΣ ΕΠΑΙΝΟΣ

Νανά Παπαΐωάννου, με το ψευδώνυμο Αντίχαρις.